חזי זיו

      

מ ש ר ד   ע ו ר כ י - ד י ן

עורכי דין מאמרים דיור מוגן דירוג בתי דיור מוגן בישראל

דירוג בתי דיור מוגן בישראל

 כתבה שהתפרסמה בעיתון ידיעות אחרונות (20.2.2006)

 

עפ"י דירוג של D&B, בבתי הדיור המוגן של משען מתגוררים 3,540 דיירים. במקום השני: "משכנות כלל מגדלי הים התיכון" עם 795 יחידות דיור ו-910 דיירים, במקום השלישי - "בית בכפר" עם 707 דיירים .

 

"משען" היא רשת הדיור המוגן הגדולה ביותר בישראל, בדומה לאשתקד, מבחינת מספר יחידות הדיור ומספר הדיירים. בתי הדיור המוגן של הרשת הכוללים 2,793 יחידות דיור בהם מתגוררים 3,540 מבוגרים. כך עולה מדירוג דנס 100 של דן אנד ברדסטריט.  

 

במקום השני, גם כן בדומה לאשתקד, מדורגת "משכנות כלל מגדלי הים התיכון" בבעלות חברת ריט ישראל ( נכסי איזורים לשעבר ) ברשת 795 יחידות דיור עם 910 דיירים ב-3 בתים. במקום השלישי בדרוג, מדורגת רשת "בית בכפר" עם ארבעה בתי דיור מוגן בהם מתגוררים 707 דיירים ב- 642 יחידות דיור. 

 

למקום הרביעי עלתה שלב רשת "מגדל הזהב - מעונות מכבי" של קרן מכבי עם 504 יחידות דיור ו-510 דיירים. ובמקום החמישי רשת "אחוזות רובינשטיין" הכוללת את "אחוזת ראשונים" ו"אחוזת פולג" , שני בתים עם 490 יח"ד ו-678 דיירים.

 

במקומות השישי עד העשירי, מדורגים בהתאמה, "עד 120 דיור מוגן", שדורג אשתקד במקום הרביעי, "בית גיל הזהב - תל אביב", "אחוזת בית"," פרוטיאה בכפר" ו"בית גיל- פז" .

 

הדירוג בוצע על פי מספר יחידות דיור ומספר הדיירים בכל בית או רשת. כמו נלקח בחשבון גם מספר אנשי הסגל הקבוע, מספר דיירים בממוצע ליחידת דיור ומספר דיירים ממוצע לעובד קבוע.

 

ההכנסה מכל יחידת דיור : 24 אלף דולר

 

עוד עולה מהנתונים כי ההכנסה הממוצעת של בתי הדיור המוגן הגדולים בישראל מכל יחידת דיור עומד על כ-24,000 דולר בשנה, ואילו ההכנסה הממוצעת מדייר מגיעה לכ-18,000 דולר בשנה. ההכנסה נובעת הן מגביית דמי אחזקה חודשיים עבור יחידת הדיור והן מפיקדון שמעמיד כל דייר בעת הכניסה לבית ואשר נשחק במשך השנים.

 

כמו כן, ברוב יחידות הדיור בבתי הדיור המוגן מתגורר דייר בודד. מספר דיירים ליחידת דיור נע מדייר אחד ליחידה, ועד 1.8 דיירים בממוצע ליחידת דיור. מבחינת מספר עובדי הסגל הקבוע לדייר עולה כי, הממוצע נע בין 1.5 דיירים לעובד סגל קבוע בבית הורים עולי הולנד, המדורג במקום ה- 15 , ועד ל -6.5 דיירים לעובד סגל קבוע ברשת משכנות כלל מגדלי הים התיכון.

 

כלכלני D&B מעריכים כי ענף הדיור המוגן צפוי לצמוח בשנים הקרובות בשל העלייה בתוחלת החיים, כמו כן מסתמן שינוי בתפיסת איכות החיים ותפיסת המגורים של האוכלוסייה הבוגרת.  

 

על פי נתוני הלמ"ס, בישראל חיים היום כ- 682 אלף מבוגרים מעל גיל 65 המהווים כ-10% מהאוכלוסייה. על פי התחזית, בשנת 2015 מספרם של המבוגרים מעל גיל 65 יגיע ל- 875 אלף ובשנת 2025 ל- 1.2 מיליון, אז הם יהוו כ- 13% מכלל האוכלוסייה. עם זאת, החתך הסוציואקונומי של הדיירים בבתי הדיור המוגן בישראל מוגדר כמעמד הבינוני המבוסס ומעלה ולכן הביקושים יהיו תלויים, במידה רבה, גם במצבם הכלכלי של הקשישים בישראל בשנים הבאות.